Magyar Honvéd


        

VIRTUÁLIS MÚZEUM

PROJEKTEK

Főlap   Bejelentkezés   Napi   Hírlevél   Index   Média   Túra   Kiállítás   Cikk   Piac   Link   IVCA-online

Típusok   Nyaktábla   Katalógus   Alkatrész   Háborús évek   Könyvtár   Hasznos   Vázszám   Életkép   Gondold Újra!

HOKE   SHOP   ÉVK   DSZTT

 

 
Programajánló
2025. Július
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
Utolsó frissítés

 
Legfrissebb témák
Friss bejegyzések
2015.07.10. 08:47
2015.05.12. 10:35
2015.04.12. 15:42
 

 

 
Hírek a veterán kerékpárok világából

KATONÁK KÉTKERÉKEN 2. RÉSZ

2012.12.31. 14:26, Sőregi Zoltán
Augusztus 14-ei számunkban azt ígértük a helytörténet rajongóinak, hogy az esztergomi „biciklis katonai egységek” históriáját folytatjuk. Szavunkat tartjuk, így Sőregi Zoltán hadtörténeti kutató és publicista nagy cikkének második részét tárjuk az olvasók elé most. Ebben a fejezetben a „boldog békeidők”, vagyis a két világháború közötti időszak ro­mantikát sugalló, jellegzetes időszakába kalauzoljuk el a helytörténet iránt érdeklődőket, egy olyan korszakban, ami­kor a magyar katona nem csak lóháton volt igazán deli vitéz, de a kerékpár nyergében is. Az írás második felében arra is fény derül, hogy merre viseltek hadat a kétkeréken harcoló katonáink.

A kerékpáros katonai egység tevékenysége a sportéletben

A királypuccsot, valamint az erőviszonyok végleges rendeződé­sét követően a két említett kerékpáros zászlóalj – a honvéd­ség egyéb alakulataihoz hasonlóan – köztük – visszatért béke­tevékenységükhöz. Ez elsősorban kiképzést jelentett, azonban 1932-ig, míg ismét be nem vezették az általános hadkötele­zettséget, a zsoldos legénység nem volt ráutalva a folyamatos sulykolásra, jószerivel gyakorlottabbak voltak a fiatal tisztek­nél. Így a katonák viszonylag sok szabadidővel rendelkeztek.

Ez lehetővé tette azt, hogy sokrétű egyéb tevékenységet fejt­senek ki, részt vegyenek a város sport- és kulturális életében. A katonai vezetés intenzív támogatásával gyakran rendeztek versenyeket, elsősorban olyan sportágakban, amelyek kapcso­lódtak a katonaélethez. Rendszeresen részt vettek a honvéd­ség által rendezett versenyeken is, több alkalommal ők maguk voltak a rendezők. A versenyekről a helyi sajtó rendszerint tu­dósított is. Ilyen volt 1923 júliusában, mikor az alábbi szöve­gű cikk jelent meg az Esztergom című hetilapban: „F. hó 14.-én délután 4 órától 11 óráig a 3. kp. zászlóalj tisztikara a táborban lévő elemi lőtéren sportlövészetet tart, amelyre vendégeket is szívesen lát.” A lap július 16-án az alábbi beszámolót közölte az eseményről: „Sportlövészet a táborban.

Szombat délután Esz­tergomból szépszámú közönség rándult ki a táborban lévő ele­mi lőtérre, ahol a 3. kerékpáros zászlóalj tisztikarának rende­zése mellett sportlövészettel kapcsolatos jótékony célú nyári mulatságokat tartottak. A céllövészet, amelynek kilenc válfaja szórakoztatta a fegyverhez értőket, nagy érdeklődés és élénk részvétel mellett folyt le. A kedélyes hangulatot nagyban emel­te a dorogi bányászzenekar szebbnél-szebb darabok előadásá­val, a verseny befejezése után pedig a turista dalárda énekelt el több szép énekszámot a közönség lelkes tapsaitól követve.

A versenyt tánc zárta le.” A sporteseményeken részt vett a „tá­bori”, vagyis a városon kívül található valamikori hadifogolytá­bor épületeit elfoglaló 4. kerékpáros zászlóalj is. 1929 októbe­rében a „Névtelen Hősök III. stafétája” verseny katonák kate­góriájában a 4. kerékpáros zászlóalj az I. és III. helyet szerezte meg, míg a 3. kerékpáros zászlóalj a II. helyezést érte el. Talán kissé furcsának tűnhet, de rendeztek versenyt más számokban is. 1922 februárjában például: „F. hó 15-én d. u. 5 órakor le­zajlottak a 3. honvéd kerékpáros zászlóalj ezidei szuronyvívó versenyének minősítő küzdelmei. Az igen szép számú nézőkö­zönség előtt 24 vívónak küzdelme után a 6 legtöbb pontot el­ért vívó jutott be a döntőbe mely 19-én d. u. 5 órakor lesz a laktanya vívótermében.” A sportversenyek nem csupán a szó­rakozás céljait szolgálták. Jól mutatja ezt az alábbi hír 1923 októberéből: „Katonai távgyaloglóverseny.

A 3. kerékpáros zászlóalj f. hó 13.-án rendezte meg az évi távgyaloglóverse­nyét az Angol-Magyar Bank „Sparta” sportfejlesztő részvény­társaságának vándordíjáért, 10 kilométeres terepen teljes ka­tonai felszereléssel. A győztes a 2. kerékpáros század lett, mely szakasz a 10 kilométeres utat zárt rendben teljes létszámával 78 perc alatt tette meg s ezen győzelmével immár másodízben nyerte meg az értékes vándordíjat. 1921.-ben az 1. kerékpá­ros század, 1922.-ben a 2. kerékpáros század.” A teljes felsze­reléssel, zárt rendben megtett táv mai szemmel nézve is impo­záns. Gyakran előfordult, hogy a honvédség egyéb alakulatai­val kellett összemérni képességeiket: „A hadsereg kerékpáros csapatversenyt 25-én, kedden tartották Esztergomtábor kör­nyékén.

A rendkívül nagy követelményű versenyben hét sza­kasz indult, minden szakasz, amelyet tiszt vezetett, 47 teljesen harcszerűen fölszerelt kerékpárosból állott. A szakaszok golyó­szórókon kívül még nehézgéppuskákat is vittek magukkal. A verseny útvonala 80 kilométer volt, amelynek végén harcszerű lőfeladatot kellett a szakaszoknak megoldaniuk. A csapatver­senyt az esztergomtábori 4. kerékpáros zászlóalj nyerte meg a budapesti 6. kerékpáros zászlóalj, illetve a jászberényi 5. kerékpáros zászlóalj szakaszai előtt.”

A biciklis katonák a városi- és állami ünnepeken

A sporton kívül számos egyéb lehetőség is adódott, hogy a katonák részt vegyenek a város életében. Az alakulatok számos változatos formában járultak hozzá a város életé­nek változatosabbá tételéhez. A megszervezett rendezvé­nyek között éppúgy találunk Mikulás-estet, mint tudomá­nyos vagy színielőadást. Rendszeres és tevékeny résztvevői voltak a városi, állami ünnepségeknek. Ilyen volt például 1934-ben. „Az Esztergomban állomásozó Vak Bottyán 3. kerékpáros zászlóalj ma délelőtt Horthy Miklós kormány­zó Budapestre való bevonulása 15. évfordulójának alkal­mából a Széchenyi téren katonai díszszemlét rendezett.

A díszszemlén megjelentek Esztergom város polgári és kato­nai hatóságainak képviselői és a város társadalmának sok kitűnősége.” Speciálisan katonai jellegű események voltak a Hősök Napi (minden év május utolsó vasárnapja) meg­emlékezések, valamint a városba érkező közjogi méltósá­gok fogadása. A 3. kerékpáros zászlóalj aktívan közreműkö­dött a volt 26. közös, valamint a 14. honvéd gyalogezredek emlékének ápolásában. A katonák komoly összeggel járultak hozzá a városban felállított 26-os emlékmű költségeihez is, a pénz összegyűjtéséhez több mulatságot és rendezvényt szer­veztek.

A társas élethez hozzátartozott a tánc is, a zászlóal­jak tiszti és altiszti kara gyakran rendezett táncmulatságokat. Ezek bevétele rendszerint előre megjelölt jótékony célra ment. 1922-ben például: „A m. kir. 4. honv. kerékpáros zlj. 2. száza­da f. évi. dec. hó 5-én este 8 órai kezdettel állomáshelyén, Ke­nyérmező-táborban a tiszti étkezde nagytermében jótékony célú kabarett előadást rendez.” A jótékonyságot természete­sen más formában is gyakorolták. A zászlóaljak gyakran segé­lyezték étellel a rászoruló hadi-rokkantakat és családjukat.

A kerékpáros katonai egységek csatába indulnak...

A testületi szellem fokozására 1930-ban a Honvédelmi Minisz­térium minden katonai egység – így a kerékpáros zászlóaljak – számára is osztálynapokat határozott meg, amely általában az alakulat névadójának egy-egy nevezetes harci cselekményé­nek évfordulója volt. Ennek megfelelően – a város történelmi múltjára és egyházi jellegére tekintettel a 3. kerékpáros zász­lóalj Vak Bottyán, míg a 4. kerékpáros zászlóalj Kapisztrán Já­nos nevét kapta (osztálynapok augusztus 5-én, illetve július 22-én). 1935-ben a honvédség folyamatos átszervezéseinek eredményeképpen a 4. kerékpáros zászlóalj 1936-ban elhagy­ta a tábort (amely 1927-től az Esztergom-tábor nevet visel­te).

Az elárvult tábort a budapesti „József nádor” 2. gyalogez­red III. zászlóalja foglalta el. Az alakulat új helyőrsége Karcag lett, rövidesen hadrendi száma is megváltozott 6-osra. Később, újabb átszervezéseket és áthelyezéseket követően a zászlóalj a háború végét Kiskunhalason (illetve a fronton), mint 3/III. harckocsi-zászlóalj érte meg. A 3. kerékpáros zászlóalj 1939. január 23-ával hagyta el Esztergomot, Vásárosnaményba, Nagyszőllősre, végül Kolozsvárra települtek, hogy 1943. októ­ber 1-jével felderítő osztállyá szervezve szűnjön meg kerékpá­ros alakulatként.

Az így megalakult 16., valamint 25. felderítő osztályok a háború utolsó napjáig küzdöttek. A Magyar Királyi Honvédség, és azon belül a kerékpáros csapatok első hadmoz­dulatára 1938-ban került sor, mikor a magyar alakulatok bevo­nultak a Felvidékre. Az első, fegyveres összetűzéssel járó konf­liktus 1939 tavaszán következett be, mikor a magyar csapatok birtokba vették Kárpátalját. Ennek során a 14. (korábbi számo­zása szerint 3.) kerékpáros zászlóalj katonája, Tóth Lajos őrve­zető bátorságáért megkapta a legmagasabb legénységi kitün­tetést, a Magyar Arany Vitézségi Érmet.

A visszacsatolási had­mozdulatok során készült korabeli filmhíradók előszeretettel mutatták a kerekező katonákat és az őket ujjongva fogadó la­kosságot. A kerékpárosok nagy szerepet kaptak az 1941-es év hadműveleteiben, amelyet a Magyar Királyi Honvédség csapa­tai a széthullott Jugoszlávia, továbbá a Szovjetunió ellen vezet­tek, a német csapatok oldalán. Az 1941-es haditapasztalatok alapján a gyorsfegyvernem és annak alakulatai teljes átszerve­zésen mentek keresztül. 1941 júniusától kezdődően a kerékpá­ros zászlóaljakat páncélos, illetve felderítő alakulatokká szer­vezték át.

A kerékpáros zászlóaljakat nem állították fel az új magyar honvédség kötelékében, miután a háború során bebi­zonyosodott, hogy a kerékpáros csapatnem elavult, és nem fe­lel meg a modern támadó hadviselés követelményeinek. 1945 után már csak néhány semleges állam hadseregében maradtak hadrendben. Az utolsó kerékpáros katonák 2003-ban a svájci hadsereg alakulatai közül kerekeztek be a hadtörténelembe. (A cikk elkészítésében Miklós Tamás nyújtott segítséget, amit ezúton is köszönünk a szerkesztőség nevében.)

Kapcsolódó tartalom: Katonák kétkeréken 1. rész

A cikk 2010-ben az Esztergomi HídLap magazinban jelent meg.
Szerzö: Sőregi Zoltán
A Szerző weblapja: www.magyarhonved.blogspot.hu

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 

Ez az oldal azért jött létre, hogy emléket állítson a Magyar gyártmányú veterán kerékpároknak, ezzel is adózva a múlt zseniális remekeinek. Az oldalon több fotón, dokumentáción keresztül szeretném bemutatni azt ami most már történelem, viszont évtizedekkel ezelőtt a mindennapjaink meghatározó eleme volt. A kerékpár! A virtuális múzeum célja összegyűjteni, rendszerezni, ezáltal dokumentálni a Magyar kerékpárokkal kapcsolatos anyagokat és információkat. Remélem, hogy sokan szívesen nézelődnek majd itt, és emlékeznek vissza a múltra. Jó lenne több veterán kerékpárt látni az utakon vagy gyűjteményben. Egy maroknyi kis társaság tartja életben a veterán kerékpárok múltját és jelenét. Köszönet Nekik!

FELHASZNÁLÁS  KAPCSOLAT  VENDÉGKÖNYV  PARTNEREK  Copyrightˆ 2008-2016 Rozgonyi Roland

      


Kedves Csokoládé kedvelõk! Segítségeteket kérném a kérdõívem kitöltéséhez! Témája a CSOKOLÁDÉ MÁRKÁK! Köszön    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati hõszigetelését!    *****    * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!